گزارش نشست "وضعیت ژئوپلیتیکی منطقه پس از گفت‌وگوهای صلح در افغانستان"

تاریخ برگزاری: 1398/01/19
کارگروه: خاورمیانه و شمال آفریقا
کد خبر: 1398011957682
تاریخ خبر: 1398/01/19
ارسال کننده: مدیر سایت
دسته بندی: گزارش اخبار
آخرین اخبار
هشتاد و چهارمین نشست علمی تخصصی «مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی» با همکاری «موسسه تحقیقاتی ابرار معاصر تهران» و «انجمن علمی ایرانی مطالعات منطقه‌¬ای» با عنوان «وضعیت ژئوپلیتیکی منطقه پس از گفت¬وگوهای صلح در افغانستان» در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.

هشتاد و چهارمین نشست علمی تخصصی «مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی» با همکاری «موسسه تحقیقاتی ابرار معاصر تهران» و «انجمن علمی ایرانی مطالعات منطقه‌¬ای» با عنوان «وضعیت ژئوپلیتیکی منطقه پس از گفت¬وگوهای صلح در افغانستان» با حضور آقای دکتر سردار محمد رحیمی معاون وزارت معارف و استاد ژئوپلیتیک دانشگاه کابل و آقای دکتر جعفر حق پناه مدیر میز مطالعات افغانستان و استاد دانشگاه در روز سه¬شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد. 
در ابتدای این نشست آقای دکتر رحیمی گفت¬وگوهای صلح، خروج نیروهای خارجی و ژئوپلیتیک منطقه را محور سخنان خود قرار داده و تاکید کردند: «تحولات داخلی افغانستان میتواند ژئوپلیتیک منطقه را تغییر دهد. هرگونه خلا ژئوپلیتیک احتمالی در افغانستان، ممکن است هیجان‌هایی در کشورهای پیرامونی برای ارتباط با گروه های مسلح داخلی افغانستان به وجود آورد. اما این رویکرد باعث لغزش‌های ژئوپلیتیکی خواهد شد و فضای منطقه را امنیتی می‌کند».
در ادامه آقای دکتر جعفر حق‌پناه سه محور موثر بر تحولات افغانستان را نخست محور چین-پاکستان، دوم محور هند-آمریکا و سوم محور ایران-روسیه دانسته و با تاکید بر سطوح بین المللی گفت¬وگوهای صلح و اعلام خروج، به مسئله نقش‌آفرینی بازیگران خارجی در افغانستان پرداختند. در پایان نشست جناب آقای دکتر بهرام امیر احمدیان استاد دانشگاه تهران، جناب آقای دکتر اکبری مدیر موسسه تحقیقاتی ابرار معاصر تهران، سرکار خانم مروتی مسئول مطالعات افغانستان و پاکستان در موسسه ابرار و دیگر شرکت¬کنندگان در نشست، برخی نکات تکمیلی و پرسش ها را طرح کردند.

 

تلگرام