گزارش کوتاه نشست رونمایی از کتاب

تاریخ برگزاری: 1399/11/04
کارگروه: اوراسیای مرکزی
کد خبر: 1399110443905
تاریخ خبر: 1399/11/04
ارسال کننده: siyavash1989
دسته بندی: گزارش
آخرین اخبار
گزارش کوتاه نشست رونمایی از کتاب (وبینار) رونمایی از کتاب زمینه ها، عامل ها و پیامدهای تحول در سیاست خاورمیانه‌ای روسیه (مجموعه مقاله‌ها)

گزارش نشست رونمایی از کتاب

 

"رونمایی از کتاب زمینه‌ها، عامل‌ها و پیامدهای تحول در سیاست خاورمیانه‌ای روسیه (مجموعه مقاله‌ها)"

 

نشست رونمایی از کتاب "زمینهها، عامل‌ها و پیامدهای تحول در سیاست خاورمیانه‌ای روسیه (مجموعه مقاله‌ها)" از سوی مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران با همکاری انجمن ایرانی مطالعات منطقه‌ای (کارگروه اوراسیای مرکزی)، در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۹ به‌صورت وبینار برگزار شد. در این نشست دکتر علیرضا نوری استادیار دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی و دکتر عبدالامیر نبوی دانشیار موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به طرح نقطه‌نظرهای خود پرداختند. دبیر این نشست دکتر شیوا علی‌زاده استادیار گروه مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران بودند.

در نشست رونمایی از کتاب مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی، ابتدا دکتر شیوا علی‌زاده از سخنرانان برای حضور در نشست تشکر کردند و با مقدمه‌ای در مورد محتوای کتاب، از دکتر نبوی درخواست کردند به طرح نقطه‌نظرهای خود بپردازند. دکتر نبوی در آغاز صحبت‌های خود گفتند: «یکی از نقاط قوت کتاب، رویکرد واقع‌بینانه حاکم بر آن است. در این کتاب آمار، اطلاعات و داده‌های به‌روزی ارائه شده و تلاش شده ارتباط واقع‌بینانه‌ای بین آنها برقرار شود. به نظر می‌رسد افرادی که علاقمند به بررسی موضوع هستند، نمی‌توانند از مطالعه این کتاب چشم‌پوشی کنند». ایشان در ادامه گفتند: «از انتقادهایی که به ناشر بر‌می‌گردد، طرح برخی عبارت‌ها توسط انتشارات دانشگاه تهران مانند عبارت سلب مسئولیت یا عبارت نوع چاپ ازسوی این انتشارات است. همچنین ساختار کتاب بین مجموعه مقاله و کتاب تالیفی است که می‌تواند ساختار یکی از آنها را داشته باشد». دکتر نبوی در پایان پیشنهاد کردند همان‌طور که در این کتاب روابط روسیه با ایران، اسراییل و سوریه مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است، در ویراست‌های بعدی، روابط روسیه با ترکیه، عربستان و حتی مصر هم مورد واکاوی قرار گیرد.

 در ادامه دکتر نوری با تاکید بر اهمیت پرداختن به سیاست خاورمیانه‌ای روسیه گفتند: «با توجه به برخی انتقادهایی که در محافل دانشگاهی مطرح می‌شود، آیا پرداختن به مساله روسیه و خاورمیانه موضوعی تکراری است؟». ایشان در پاسخ به این سوال گفتند: «مساله جایگاه ایران در سیاست‌های روسیه و سطح روابط دوطرف، برای ایران مساله‌ای بسیار مهم است که باید به آن پاسخی کارشناسانه داد. کتاب حاضر کوشیده است پاسخی کارشناسانه به این مساله راهبردی بدهد». ایشان افزودند: «دومین نکته این است که سیاست بین الملل امری پویا است اما اگر فردی مطالعات زیربنایی داشته باشد می‌تواند درک بهتری از تحولات و پویایی‌های جاری به‌دست آورد. امروزه پرسش‌هایی مانند احتمال اجرای مجدد ریسِت بین روسیه و آمریکا و پیامدهای آن برای ایران مطرح است که پاسخ به آن، بدون توجه به روندهای گذشته دشوار است». در ادامه آقای دکتر نوری به روابط روسیه و ایران در سال های اخیر پرداختند. در پایان خانم دکتر علی زاده از حضور دکتر نبوی و دکتر نوری در نشست مرکز مطالعات اوراسیای دانشگاه تهران قدردانی کردند.

تلگرام